Czym są i czy warto stosować maty na stanowisko pracy?

Ciągła stojąca praca przez parę godzin, jest bardzo uciążliwa i męcząca dla pracowników. Dobrym rozwiązaniem byłoby umożliwianie podstawienia krzesła lub fotela do siedzenia, jednak niektóre stanowiska pracy przy maszynach uniemożliwiają takie rozwiązanie.

Praca przez parę godzin w pozycji stojącej, wpływa negatywnie nie tylko na zmęczenie fizyczne ale i na stan zmęczenia psychicznego pracownika, co za tym idzie spada wydajność i zwiększa się liczba błędów, które popełnia pracownik. Dochodzą do tego też pył i wióry, które są skutkiem ubocznym produkcji, są one rozwiewane po pomieszczeniu unosząc się w powietrzu i zanieczyszczając je. Stwarzają one też niebezpieczeństwo poślizgnięcia się, gdyż zmniejszają przyczepność obuwia do podłoża.

Poniżej zdjęcie przedstawiające komory maty stanowiskowej wypełnione zatrzymanymi opiłkami metalu.

arabeska

Warto więc zadbać o odpowiednie warunki pracy osób narażonych na długotrwałą pracę stojącą. Dobrym rozwiązaniem są więc maty stanowiskowe, które amortyzują i redukują naprężenia mięśniowe, podczas stania i chodzenia po macie. Przez elastyczną konstrukcje maty, która ugina się pod obciążeniem, amortyzując naprężenia i jednocześnie odciążając mięśnie i stawy, od nadmiernych przeciążeń wynikających z kilku godzinnego stania lub chodzenia. Przez zaangażowanie odpowiednich grup mięśni możliwy jest odpoczynek, długotrwale obciążonych parti pozostałych mięśni, przez co redukowany jest efekt zmęczenia i bólu który może pojawić się przy długotrwałym obciążeniu. Największe właściwości antyzmęczeniowe posiadają maty ergonomiczne. W przypadku tych mat, efekt można zauważyć już po parunastu sekundach użytkowania maty.

Maty stanowiskowe dzielą się na:

Maty ergonomiczne ? głównym celem jest amortyzacja i redukcja zmęczenia, wynikającego ze stojącej pracy. Maty ergonomiczne zmniejszają też ryzyko poślizgnięcia się.

1_mini

Maty antypoślizgowe ażurowe ? główne zadanie zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się, zbieranie zanieczyszczeń i uniemożliwienie ich przenoszenia. Przez zwiększoną twardość i odporność na ścieranie, właściwości amortyzacyjne są mniejsze niż w przypadku mat ergonomicznych

4_mini

Grube maty przemysłowe ?  mają na celu amortyzację i zabezpieczenie przez poślizgnięciem się, przez swoją grubość są one bardzo odporne na zniszczenie

.2_mini

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych typów mat stanowiskowych można znaleźć i na stronie www.polmarprofil.pl/maty_stanowiskowe.html

Reasumując korzyści wynikające z zastosowania mat to: zwiększenie wydajności, bezpieczeństwa oraz polepszenie warunków pracy. Co przekłada się na realne oszczędności dla całej firmy. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych materiałów, maty są bardzo trwałe i przeznaczone do wieloletniego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *