Trzy strefy czyszczące w wycieraczkach systemowych.

Wbrew pozorom proces czyszczenia obuwia przez wycieraczkę jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. Aby wycieraczki optymalnie spełniały swoją funkcje, ważne jest odpowiednie dobranie rodzajów wkładów i długości poszczególnych elementów/stref systemu czyszczącego. Dobrze zaprojektowany system czyszczący dzieli się 3 strefy:

Pierwsza strefa

Ma na zadanie zbieranie: zaschniętego brudu, błota oraz śniegu przyklejonego do podeszwy obuwia.

Zazwyczaj stosuje się kratownice stalowe lub wycieraczki systemowe z wkładem szczotkowym lub szczotkowo-gumowym, dobrze sprawują się też wycieraczki gumowe plecione typu laguna i fiord.

Druga strefa

Zadaniem tej strefy jest oczyszczenie obuwia z drobnego brudu i piasku oraz częściowego oczyszczenia z wody w przypadku wycieraczki systemowej z wkładem gumowym, który działa na podobnej zasadzie jak gumowa wycieraczka do szyb zmiatając wodę z powierzchni podeszwy. W tej strefie stosuje się wycieraczki aluminiowe z wkładem gumowym lub maty gumowe.

Trzecia Strefa

Ostatnia strefa czyszcząca zatrzymuje wodę, drobny pył i mokre zanieczyszczenia.

Sprawdzają się tutaj wycieraczki systemowe z wkładem tekstylnym oraz maty tekstylne.

Zalecana optymalna długość każdej strefy powinna być wystarczająca do zrobienia dwóch kroków czyli około 2m. Aby system działał poprawnie minimalna długość strefy powinna wynosić przynajmniej 0,8m.

W przypadkach ograniczonego miejsca można zastosować kombinacje połączenia strefy 1 i 2 czyli zastosowania wyc. z wkładem szczotkowo-gumowym lub wyc. typu laguna i fiord.

Poniżej przedstawiamy parę wariantów zastosowania trzech stref czyszczących:

strefy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *