odbojnice

Odbojnice jako ochrona i zabezpieczenie ściany

3_kolOdpowiednie zabezpieczenie ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami to ważna kwestia z którą muszą zmierzyć się przede wszystkim właściciele i dyrektorzy takich placówek jak szkoły, przedszkola, szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia, galerie handlowe, biura, a także inne placówki lub firmy w których budynkach ściany narażone są na stały, bezpośredni kontakt z dużą ilością osób.

Podstawowym środkiem ochrony ścian są odbojnice, których zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed jej uszkodzeniem lub zabrudzeniem, co w placówkach o natężonym ruchu ludzi jest niemalże nieuniknione, produkty tego typu mogą również posłużyć do zamaskowania powstałych już wcześniej uszkodzeń. Odbojnice mogą mieć różną kolorystykę dlatego też odpowiednio dobrane, zwiększą estetykę pomieszczenia, w którym są zamontowane. Tego typu zabezpieczenie jest warte przemyślenia nie tylko z powodu funkcjonalności czy estetycznego wyglądu, ale także z punktu ekonomicznego. Porysowane czy też pobrudzone ściany należałoby co jakiś czas odświeżać, a to wiąże się z kosztami. Natomiast odpowiednio dobrana ochrona ścian może służyć wiele lat i dobrze się prezentować.

Dostępne są różne rodzaje zabezpieczeń:


1Odbojnica płaska - jest najprostszą i najtańszą formą ochrony ścian, zwana także jako pasy lub taśmy winylowe. Produkt ten charakteryzuje się płaską sztywną strukturą, wytwarzany jest z polichlorku winylu. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej można dopasować kolor do prawie każdego wnętrza. Montaż: – wersja samoprzylepna (zalecany na proste powierzchnie o jednolitej strukturze), – montaż na klej montażowy.

Strona producenta z dokładnym opisem produktu.


2

FLAT Odbojnica elastyczna – jest to produkt wyjątkowo elastyczny, który może być montowany na pofalowane ściany o zaokrąglonych kształtach. Doskonale nadaje się też jako zabezpieczenie kolumn. Gama kolorystyczna jest taka sama jak w przypadku odb. płaskiej więc nie będzie problemu z łączeniem różnych rodzajów produktów w jednym pomieszczeniu. Montaż w wersji samoprzylepnej.

Strona producenta z dokładnym opisem produktu.


3

Odbojnica stalowa - wykonana w całości z nierdzewnej stali szczotkowanej. Wyjątkowo sztywna i wytrzymała konstrukcja sprawia iż stosowana jest w miejscach gdzie wymagana jest ekstremalna wytrzymałość elementów zabezpieczających ściany. Stosuje się ją także jako pasy ochronne na drzwi.

Strona producenta z dokładnym opisem produktu.


4Odb. płaska powlekana - jest to połączenie dwóch rodzajów materiałów: polichlorku winylu jako rdzenia oraz warstwy blachy aluminiowej szczotkowanej lub blachy ze stali nierdzewnej. Dzięki połączeniu dwóch rodzajów materiałów uzyskany został efekt jakby w całości została wykonana z aluminium lub stali nierdzewnej. Jednak cena tego typu zabezpieczenia jest znacznie niższa od produktów w całości wykonanych ze stali lub aluminium. Dodatkowe walory dekoracyjne dodają wyjątkowej szlachetności i możliwości dekoracji poniszczeń. Jest to produkt bardzo zbliżony do odbojnicy płaskiej i może być stosowany jako jej zamiennik.

Strona producenta z dokładnym opisem produktu.


5Odb. płaska laminat – pokryta warstwą laminatu drewnopodobnego. Doskonałe uzupełnienie dekoracji wnętrz gdzie znajdują się drewniane meble lub drewniane elementy dekoracji. Najczęściej montowana w biurach oraz kupowana do montażu w mieszkaniach lub domach prywatnych.

Strona producenta z dokładnym opisem produktu.


6Odbojnica wypukła - posiada doskonałe właściwości amortyzacyjne i dzięki konstrukcji wypukłej przy impecie uderzenia rozprasza energię kinetyczną przedmiotu, który w nią uderzył. Przeznaczona jest tam gdzie poruszają się wózki lub łózka na kółkach.

Strona producenta ze specyfikacją produktu.


7Odbojnica Garażowa - przemysłowa wersja wypukłego zabezpieczenia ściennego. Dzięki wykonaniu z elastycznego materiału i specjalnej konstrukcji energochłonnej, może przyjmować impet uderzenia przedmiotów jednocześnie nie naruszając ich struktury. Czyli jednocześnie ochrania ścianę i przedmioty w nią uderzające. Montuje się ją przeważnie w korytarzach galerii handlowych, halach lub magazynach gdzie przejeżdżają wózki z towarem, popularna jest także jako produkt montowany w wąskich garażach, gdzie istnieje ryzyko porysowania drzwi auta o ścinę.

Strona producenta ze specyfikacją produktu.


8Odbojoporęcz - nazywana także jako odbojnico poręcz. Jest to doskonałe połączenie poręczy z odbojnicą, szczególnie polecane dla placówek takich jak szpitale czy ośrodki zdrowia. Ze względu na pełniące funkcję zarówno elementu chroniącego ścianę przed np. uderzeniem wózkami czy łóżkami szpitalnymi, jak też poręczy dzięki której pacjent może łatwiej poruszać się po korytarzu czy w pomieszczeniu. Tego typu poręcz/odbojnica na pewno wygląda estetyczniej niż tradycyjne poręcze, a do tego spełnia dodatkową funkcję ochrony ściany. Dzięki zaawansowanej konstrukcji wewnętrznego rdzenia aluminiowego, może przyjmować uderzania od wózków czy łózek szpitalnych.

Strona producenta ze specyfikacją produktu.


Montaż produktów ochrony ścian nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga skomplikowanych czynności, ani dużego nakładu pracy. W większości produkty ochrony ścian można montować samoprzylepne lub też  za pomocą kleju montażowego. Opis montażu można znaleźć na stronach:

Montaż odb. elastycznej FLAT

Montaż odb. płaskich sztywnych

Montaż odbojoporęczy


1Narożniki uzupełnieniem gamy zabezpieczeń ścian są narożniki, które opisane zostaną już niedługo w następnym artykule.

Opisy poszczególnych modeli narożników znajdują się na stronie: Ochrona narożników.

2 komentarze do “Odbojnice jako ochrona i zabezpieczenie ściany

  1. Bardzo przydatne rozwiązanie. Zwłaszcza odbojnica elastyczna. Plusem, że jest tak dużo rodzajów i kolorów odbojnic. Dzięki temu da się je dopasować do praktycznie każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>